دنیای پادکست و بازی های آموزشی و فکری

همان طور که در صفحه کتابخانه ذکر شد، امروزه منابع جدیدی از محتوا به صورت شنیداری-دیداری به کتابخانه ها اضافه شده که باعث غنای بیشتر و مکمل کتاب ها هستند. از جمله ی این موارد می توان به فیلم ها، پادکست ها، بازی های فکری و گروهی اشاره نمود. در این برگه به معرفی منابعی که از نظر محتوا غنی و شناخته شده هستند، پرداخته می شود. 

پادکست:

پادکست نوعی محتوای صوتی بوده که در بستر اینترنت و به صورت آفلاین منتشر می شود و مخاطبین در هر زمان و هر جا که مایل باشند می توانند به این فایل های صوتی و از طریق اپلیکیشن های پادگیر گوش دهند. از همین رو، افراد بیشتری پادکست را به رادیو ترجیح می دهند. در ادامه چند پادکست مفید، محبوب و کاربردی معرفی شده اند تا در مسیر دانشگاه یا هنگام کار در منزل به آن ها گوش دهید و از مطالب شان استفاده کنید.

پادکست های کاربردی مهندسی صنایع مهندسی مالی راستا
پادکست دایجست

دایجست:

پادکست دایجت با موضوع “اطلاعات عمومی و مسائل روز” یکی از بهترین پادکست های موجود به زبان فارسیست. هدف این مجموعه “توضیح دادن مسائل نسبتا پیجیده دنیای اطراف ما به زبان ساده” بوده و از نظر من، همه افراد باید تمام قسمت های این پادکست رو حداقل یک بار گوش داده باشند. این پادکست توسط فرشاد محمودی دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت دانشگاه تهران و در آذرماه سال 1396 آغاز به کار کرد. برای اطلاعات بیشتر، روی عکس رو به رو کلیک کرده تا به وبسایت این پادکست هدایت شوید.

هلی تاک یک پادکست فوق العاده است که به موضوع “رشد و توسعه فردی” میپردازد. این پادکست کمک می کند تا مستقل از اینکه چه کسی هستید و چه کار میکنید، نسخه بهتری از خودتان را بسازید و در مسیر رسیدن به اهداف تان مشکلات کمتری را تجربه کنید. این پادکست از آبان ماه سال نود و هفت توسط فردی به نام هلی، دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت در شیکاگو تهیه و منتشر می شود. این پادکست برای همراهی بیشتر با مخاطبان، هفته نامه ای نیز منتشر می کند، که برای عضویت در هفته نامه و کسب اطلاعات بیشتر می توانید روی عکس مقابل کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید.

ترجمان علوم انسانی یا به اختصار ترجمان یک مجموعه فرهنگی است که با چاپ فصلنامه، کتاب و مقاله سعی در برقراری ارتباط میان زبان فارسی و دیگر زبان های زنده دنیا دارد. آنها با وسواس خاصی متون کمتر ناخته‌شده و جریانهای به حاشیه رانده‌ شده‌ را که ترجمه آنها دریچه تازه ‌ای در جهان اندیشۀ امروز ایران میگشاید، انتخاب می کنند. پادکست این مجموعه، فایل صوتی برخی مقالات منتخب منتشر شده در سایت یا فصلنامه می باشد، که گوش دادن به آن ها نگرش جدیدی را برای مخاطب به ارمغان می آورد.

پادکست بی پلاس که زیرمجموعه ای از چنل بی بوده و از سال 97 کار خود را آغاز کرده، در هر اپیزود به خلاصه یک کتاب غیر داستانی می پردازد. اغلب کتاب های انتخاب شده، کتاب های مطرح و به روز دنیا هستند. هدف این پادکست از طرح خلاصه کتاب ها، ارائه ی جایگزینی برای مطالعه و خواندن کتاب اصلی نیست، بلکه بر عکس، هدف تشریح کتاب ها به منظور تشویق و ترغیب شنوندگان به مطالعه نسخه اصلی کتاب است. به عبارت دیگر شنیدن اپیزودهای این پادکست به شما کمک می کند تا با داشتن پیش زمینه، کتاب های مورد علاقه خود را با آگاهی بیشتر انتخاب نمایید.

مدرسه زندگی فارسی که با الگو برداری از مدرسه زندگی آلن دوباتن در لندن، و توسط دکتر ایمان فانی، پزشک و محقق ایرانی، ایجاد شده و توسعه یافته است. این موسسه درباره ابعاد مختلف زندگی از پزشکی گرفته تا روانشناسی، و به شکل های مختلف از جمله پادکست، تولید محتوا می کند. هر چند که برخی مطالب بازنگری شده از نسخه خارجی هستند، اما مطالب مفید بسیاری نیز توسط دکتر فانی تولید شده اند. تخصص پزشکی و مطالعات علوم انسانی، در داخل و خارج از ایران، باعث شده اند که مطالب ارائه شده، پیوستگی خوبی بین مسائل اجتماعی و عوامل زیست شناسی برقرار کنند.

فیلم:

هر چند که فیلم های سینمایی و انیمیشن ها بیشتر برای سرگرمی و فروش ساخته می شوند، اما برخی از آنها بسیار آموزنده بوده و از چنان محتوای با کیفیتی برخوردار هستند که می توانند با چندین کتاب خوب رقابت کنند. فیلم های زیر تنها با معیار کاربردی بودن محتوی انتخاب و توصیه شده‏ اند.

فیلم های مهندسی صنایع و مهندسی مالی
فیلم آموزنده بازی تقلید

فیلم بازی تقلید در ژانر تاریخی درام به کارگردانی مورتن تیلدام است که زندگی تلخ ریاضیدان معروف و پدر علم رایانه، یعنی آلن تورینگ را در سه برهه تاریخی نشان می دهد. این فیلم که برنده “جایزه انتخاب مردم” در سی و نهمین جشنواره فیلم تورنتو شد، علاوه بر نمایش زندگی فردی این دانشمند بزرگ، برهه ای تاریخ جنگ جهانی دوم، را نیز به تصویر می کشد. پشتکار خستگی ناپذیر وی در به نتیجه رساندن پروژه و اعتماد به نفس او در این راه، جالب توجه است.

فیلم بنیان گذار محصول 2016 کشور ایالات متحده و به کارگردانی هنکاک است که در ژانر زندگی نامه ای درام به سرگذشت ری کراک، بنیان گذار رستوران های زنجیره ای مک دونالد، پرداخته است. از ویژگی های مثبت این فیلم آشنایی با فرانچایز، و روش های رشد و توسعه یک کسب و کار تا سطح جهانی می باشد. علاوه بر نکات آموزنده در باب بازاریابی و بهره وری، دیدن تلاش های بی وقفه ری کراک در این مسیر بسیار اثرگذار است.

بازی:

بازی های فکری و آموزشی

شاید باور بسیاری از افراد این باشد که بازی صرفا برای گرم کردن سر کودکان یا نهایتا نوجوانان است. اما آن ها که به دنبال آموزش و یادگیری هستند، به بازی ها به چشم فرصتی درخشان برای تبدیل اوقات فراغت افراد به عاملی جهت رشد و توسعه مهارت های فکری و گروهی نگاه می کنند. به همین دلیل است که بازی های ارزشمندی مانند شطرنج، تخته نرد و پاسور از گذشته های دور تا به امروز، نه تنها طرفداران خود را حفظ کرده اند، بلکه دلیلی برای ایجاد و توسعه علومی همچون نظریه احتمالات و نظریه بازی ها شده اند. احتمالا امروزه نسبت به قبل تنوع بازی ها بسیار بیشتر شده و در نتیجه انتخاب های بیشتری برای مقاصد مختلف وجود دارد. بنابراین در ادامه تعدادی از بازی های مناسب که علاوه بر تقویت مهارت ها، جذاب و مفید هستند معرفی می شوند.

بازی های فکری:

:Brain Trainers

بازی های فکری طیف گسترده ای از بازی ها را در بر میگیرند، طوری که ظاهرا هیچ بازیی نیست که نیاز به فکر کردن نداشته باشد، اما Brain Trainers شاخه ای از بازی های فکری عموما یک نفره هستند که صرفا روی پرورش مهارت های ذهنی شامل تمرکز، حافظه، چند وظیفه ای، سرعت عمل و حل مسئله متمرکز بوده و جهت تقویت ابعاد مختلف فکری طراحی شده اند. از این رو این بازی ها، برای تمام افراد در هر رده سنی مناسب بوده و پیشنهاد می شوند. این بازی ها عموما به صورت برخط یا مبتنی بر اندروید هستند که دسترس پذیری آن ها را بسیار بالا می برد، طوری که هر فردی صرفا با روشن کردن گوشی همراه یا رایانه خود به راحتی و به رایگان می تواند از این آن ها لذت ببرد. هر چند که تعداد این بازی ها بسیار زیاد و متنوع بوده، اما در ادامه چهار تا از بهترین های آن ها که شناخته شده تر و کارآمد تر هستند معرفی شده است. برای بارگیری و نصب می توانید روی عکس هر کدام کلیک کنید.

Lumosity

این بازی که با شعار “تمرین مغز” توسط شرکت Lumos Labs منتشر شده، مبتنی بر طیف گسترده ای از تحقیقات و پژوهش های دانشمندان بوده و با روش های علمی تمرین هایی را در قالب بازی برای تقویت قدرت آنالیز مغز انسان ارائه می کند.

Neuronation

این برنامه یکی از بهترین بازی های پرورش مغز بوده که توسط یک شرکت آلمانی به همین نام طراحی و توسعه یافته است. نورونیشن با ایجاد گروه ها و مقایسه هر فرد با دوستان و سایر اعضای خانواده، افراد را به ادامه مراحل بازی تشویق می کند.

Peak

پیک، با برنامه روزانه و پایش مداوم و ارائه گزارش های کامل و تفکیک شده به روند رو به رشد فعالیت های ذهنی کمک میکند. با هر بار بازی کردن، اثربخشی آن قابل مشاهده بوده و این ویژگی برای بسیاری از افراد انگیزه بخش و محرک است.

Elevate

الویت نیز یکی از شناخته شده ترین بازی ها در این زمینه بوده که علاوه بر مهارت های ذهنی، مهارت های کلامی را نیز درگیر می کند. سازندگان این بازی معتقدند که این برنامه بر کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل، افسردگی و اضطراب را نیز اثر دارد.

بازی های تخته ای:

:Board Games

بازی های تخته ای معروف به (Board Game) امروزه یکی از متداول ترین سرگرمی ها برای همه سنین مخصوصا جوانان و نوجوانان است. برخی از این بازی ها،  علاوه بر سرگرمی به اهداف مشخص دیگری از جمله تقویت مهارت های فکری و اجتماعی افراد نیز توجه داشته اند. در ادامه این صفحه چند مورد از بهترین بردگیم های موجود، معرفی شده اند.

بازی های فکری و بردگیم های جذاب

Monopoly

بازی مونوپولی یک بازی گروهی و شناخته شده است که از قدیم تا امروز طرفداران زیادی داشته است. طراح، سعی داشته است از طریق این بازی، مهارت های سرمایه گذاری، مذاکره و ریسک کردن را به نوجوانان و جوانان بیاموزد.

Risk

بازی ریسک، یک بازی گروهی هیجان انگیز است که در آن هر بازیکن باید با شکست رقبا، کل جهان را فتح نماید تا پیروز شود. این بازی روی تقویت مهارت های ارتباطی، ریسک کردن و تصمیم گیری تمرکز دارد.

اسکرول به بالا