کتاب و کتابخوانی

کتابخانه مهندسی صنایع و مهندسی مالی

کتاب که به نوعی ستون دانش و ابزاری قدرتمند جهت انتقال تجربیات است، از ابتدای تاریخ تا امروز با بشر بوده و امروزه جایگاه ویژه ای در زندگی همه انسان ها یافته است. به طوری که کمتر کسی را بتوان یافت که در دوران زندگی خود ارتباطی با آن برقرار نکرده باشد. و هر جا که ردی از کتاب باشد، کتابخانه ای نیز بنا می شود. در گذشته شاید، کتابخانه ها بیشتر در دانشگاه ها و برای دانشجوها بودند اما در شهرهای پر هیاهوی امروزی، این مکان های دنج و ساکت با فضایی گرم و صمیمی، روزانه عده بسیاری را به خود جذب می کنند. از دانش آموزان و داوطلبان کنکور گرفته تا بازنشستگانی که برای گذران اوقات فراغت به مطالعه روی می آورند.

کتاب و کتابخانه ی مهندسی صنایع
شهر کتاب، باغ کتاب و کتابخانه

با ورود وسایل سمعی بصری (مالتی مدیا) به حوزه آموزش، فیلم های آموزشی و کلاس های ذخیره شده، دیسک های فشرده نیز به کتابخانه ها اضافه شدند. همچنین در بسیاری از کتابخانه ها، کتاب های کودکان به همراه اسباب بازی های آموزشی، لوازم تحریر و گاه کلاس های تابستانی عرضه شده و نام “فرهنگسرا” یا “شهر کتاب” به خود گرفتند. در بعضی موارد، کلاب های بازی های فکری برای آن دسته از افراد که به رشد و توسعه مهارت های ذهنی خود علاقه دارند، در نزدیکی فرهنگسراها و با نام هایی چون “فکرکده” یا “باغ کتاب” ایجاد شدند. در این مکان ها، فعالیت های گروهی، بازی های جمعی و بحث و گفتگو درباره مسائل اجتماعی روز صورت گرفته که به شکلی مکمل مطالعه و کتابخوانی هستند.

 در نتیجه کتابخانه های امروز، برخلاف گذشته، اماکنی پر شور و نشاط جهت رشد روابط اجتماعی سالم، ارتقا سطح علمی و تثبیت مهارت های ذهنی جوانان و افراد علاقه مند بوده و از این نظر با کلاب های تفریحی و باشگاه های ورزشی رقابت می کنند. با پیشرفت تکنولوژی، و توسعه کتاب های الکترونیک و کتاب های صوتی، کتابخانه ها به اندازه گوشی موبایل کوچک و به تعداد افراد جامعه، زیاد شدند و به جیب یا میز هر یک از شهروندان سرایت کردند. به لطف اینترنت، امروزه می توان تمام فعالیت های یک فرهنگسرا را در خانه و صرفا با چند کلیک انجام داد. البته این به معنی قدیمی شدن و از مد افتادن شکل حضوری کتابخانه ها نیست. بلکه به معنی گسترش و توسعه آن ها تا حد امکان است. با این توصیفات وجود یک صفحه به نام کتابخانه جهت معرفی و ارائه کتاب های عمومی در این وبسایت ضروری است. به علاوه در بخش “سایر منابع” به معرفی فیلم های مفید، بازی های فکری، پادکست های آموزشی و … پرداخته شده است. امید است که مورد توجه قرار گیرد.

کتابخانه الکترونیک، کتاب الکترونیک، کتاب صوتی
به بالای صفحه بردن