کتابخانه

کتاب که به نوعی ستون دانش و ابزاری قدرتمند جهت انتقال تجربیات است، از ابتدای تاریخ تا امروز با بشر بوده و امروزه جایگاه ویژه ای در زندگی همه انسان ها یافته است. به طوری که کمتر کسی را بتوان یافت که در دوران زندگی خود ارتباطی با آن برقرار نکرده باشد. و هر جا که ردی از کتاب باشد، کتابخانه ای نیز بنا می شود. در گذشته شاید، کتابخانه ها بیشتر در دانشگاه ها و برای دانشجوها بودند اما در شهرهای پر هیاهوی امروزی، این مکان های دنج و ساکت با فضایی گرم و صمیمی، روزانه عده بسیاری را به خود جذب می کنند. از دانش آموزان و داوطلبان کنکور گرفته تا بازنشستگانی که برای گذران اوقات فراغت به مطالعه روی می آورند.

 

با ورود وسایل سمعی بصری (مالتی مدیا) به حوزه آموزش، فیلم های آموزشی و کلاس های ذخیره شده، دیسک های فشرده نیز به کتابخانه ها اضافه شدند. همچنین در بسیاری از کتابخانه ها، کتاب های کودکان به همراه اسباب بازی های آموزشی، لوازم تحریر و گاه کلاس های تابستانی عرضه شده و نام “فرهنگسرا” یا “شهر کتاب” به خود گرفتند. در بعضی موارد، کلاب های بازی های فکری برای آن دسته از افراد که به رشد و توسعه مهارت های ذهنی خود علاقه دارند، در نزدیکی فرهنگسراها و با نام هایی چون “فکرکده” یا “باغ کتاب” ایجاد شدند. در این مکان ها، فعالیت های گروهی، بازی های جمعی و بحث و گفتگو درباره مسائل اجتماعی روز صورت گرفته که به شکلی مکمل مطالعه و کتابخوانی هستند.

در نتیجه کتابخانه های امروز، برخلاف گذشته، اماکنی پر شور و نشاط جهت رشد روابط اجتماعی سالم، ارتقا سطح علمی و تثبیت مهارت های ذهنی جوانان و افراد علاقه مند بوده و از این نظر با کلاب های تفریحی و باشگاه های ورزشی رقابت می کنند. با پیشرفت تکنولوژی، و توسعه کتاب های الکترونیک و کتاب های صوتی، کتابخانه ها به اندازه گوشی موبایل کوچک و به تعداد افراد جامعه، زیاد شدند و به جیب یا میز هر یک از شهروندان سرایت کردند. به لطف اینترنت، امروزه می توان تمام فعالیت های یک فرهنگسرا را در خانه و صرفا با چند کلیک انجام داد. البته این به معنی قدیمی شدن و از مد افتادن شکل حضوری کتابخانه ها نیست. بلکه به معنی گسترش و توسعه آن ها تا حد امکان است.

 

در این قسمت، بهترین کتاب های عمومی مطالعه شده، معرفی می شوند.  واضح است که مثل تمام موارد دیگر، این لیست نیز در طی زمان ویرایش شده و تغییر میکند. چرا که هم کتابهای جدید چاپ می شوند و هم معیارهای انتخاب آن ها ممکن است تغییر کنند. سعی می شود، فهرست پیشنهادی خیلی طولانی نشود تا کارائی و اثربخشی خود را از دست ندهد و واژه “بهترین” از معنی تهی نگردد. با این حال، از آنجایی که ممکن است مخاطبین زمان لازم برای مطالعه تمام آن ها را نداشته باشند، کتاب ها به دو گروه الف و ب تقسیم می شوند. ضمنا، تمام خوانندگان می توانند در صورت تمایل، کتاب های مورد نظر خود را در فرم انتهای صفحه معرفی نمایند تا به این فهرست، یا فهرست ” کتاب های پیشنهادی شما” اضافه شود. همانطور که ذکر شد این صفحه مختص کتابهای عمومی بوده و اگر شما به دنبال کتابهای تخصصی مهندسی صنایع یا مهندسی مالی هستید، به برگه ی “کتابخانه تخصصی” مراجعه فرمایید.

فهرست کتابها با اولویت الف

کتاب های گروه الف احتمالا بهترین کتاب های خوانده شده هستند. کتابهایی که خواندنشان به هر فردی توصیه می شوند. معار اصلی در انتخاب این فهرست، کاربردی بودن موضوع کتاب و شهرت نویسنده آن بوده، هر چند به میزان فروش و استقبال افراد نیز نیم نگاهی شده است. به عبارت دیگر می توان گفت اولا موضوع این کتاب ها، به مسائل روزمره زندگی اکثر افراد مربوط می شود، موضوعاتی مانند روابط اجتماعی، نگاه اقتصادی و مالی، طرز تفکر و …. ثانیا، در هر موضوع محبوب ترین کتاب از معتبرترین نویسندگان انتخاب شده اند. بنابراین، سعی شده تا سلیقه شخصی، کمترین تاثیر را در فرایند انتخاب آن ها بگذارد. در نتیجه، حداقل یک بار مطالعه هر کتاب به تمام افراد پیشنهاد می شود.

ثروت ملل

اثر ثروت ملل از آدام اسمیت، شاهکار بی نظیری است که در سال 1776 نوشته شده و به تشریح مفاهیم بنیادین علم اقتصاد پرداخته است. مفاهیم مهمی که دانستنشان پیش نیاز سایر مطالب اقتصادی بوده و در درک و تحلیل مسائل امروزی بسیار کارگشاست. به گونه ای که مطالعه این اثر ارزشمند، برای هر فردی با هر سطحی از دانش اقتصادی، لازم و ضروری است.

تفکر، سریع و کند

تفکر، سریع و کند اثری ارزشمند از دانیل کانمن برنده جایزه نوبل اقتصاد، در سال 2011 منتشر شد. این کتاب که حاصل چندین دهه از تحقیقات این دانشمند است، به سوگیری های شناختی و نظریه انتظار می پردازد. مطالعه این کتاب، جهت آشنایی بیشتر با نظریه پردازش دوگانه و عملکرد ذهن انسان، بسیار توصیه می شود.

هوش هیجانی

کتاب هوش هیجانی اثر دانیل گلمن یک مرجع معتبر در زمینه معرفی هوش هیجانی می باشد. در این کتاب علاوه بر مزایا و ویژگی های هوش هیجانی، به روش های افزایش و کاربردهای آن نیز پرداخته شده است. با توجه به این که به باور بسیاری از افراد هوش هیجانی در مسیر موفقیت اجتماعی افراد بسیار موثر بوده و همچنین یادگیری مهارت های دهگانه زندگی با این هوش ارتباط تنگاتنگ دارند، مطالعه این کتاب به هر فردی با هر شرایطی توصیه می شود.

سرمایه گذار هوشمند

این اثر گرانقدر از بنیامین گرام، یکی از اساتید بزرگ سرمایه گذاری است که به زبانی ساده به اصول و مبانی سرمایه گذاری می پردازد. اصولی که شاید بسیار مهم و بنیادی به نظر برسند اما خیلی از افراد از آن ها اطلاعی ندارند و یا در عمل رعایت نمی کنند. تشکیل و متنوع سازی سبد، داشتن افق بلند مدت، توجه به مسائل بنیادی شرکت ها، پرهیز از ریسک های مدیریت نشده و … از جمله این موارد هستند.

بازی ها

کتاب بازی ها اثر ارزشمندی از اریک برن است که در آن به معرفی و کاربرد “تحلیل رفتار متقابل” در روابط انسانی برداخته است. اریک برن که یک روان پزشک آمریکایی بوده و به عنوان ابداع کننده “نظریه تحلیل رفتار متقابل” شناخته می شود، در این کتاب خود با زبانی شیوا به معرفی سه حالت کودک، بالغ و والد در افراد و نحوه برخورد با هر یک از این حالات پرداخته است. در نتیجه مطالعه این کتا، می تواند در تقویت مهارت های ارتباطی و هوش هیجانی بسیار موثر باشد.

فهرست کتاب های گروه "ب"

کتاب های گروه “ب” با موضوعاتی غالبا مربوط به مهارت های ذهنی، به بهبود توانایی تصمیم گیری و حل مسئله می پردازند. یکی از کلیدی ترین موارد در رشد و تکامل افراد، نوع نگاه به مسائل مختلف است. در واقع این مجموعه از کتاب ها با تغییر و اصلاح نگرش مخاطبین نسبت به خود و جهان پیرامون، راه رسیدن به موفقیت و آرامش درونی را هموارتر می نمایند. همچنین مطالعه این گروه از کتاب ها، به تقویت مهارت های زندگی، از جمله مهارت خودشناسی، حل مشکلات روزمره، انتخاب صحیح بین گزینه های مختلف، روابط فردی موثر منجر می شوند، که برای داشتن زندگی سالم و شاد بسیار ضروری هستند. معیارهای اصلی برای انتخاب این مجموعه، کاربردی بودن محتوای ارائه شده و انطباق با ارزش های فردی است، هر چند اعتبار نویسنده نیز گاهی مورد توجه قرار گرفته است.

هنر خوب زندگی کردن

کتابی مفید از رولف دوبلی که می خواهد با تغییر دیدگاه خواننده، کیفیت زندگی کاری و شخصی او را افزایش دهد. صحبت هایی در باب انعطاف پذیری و همچنین آموزش مهارت “نه” گفتن، از جمله موارد مطرح شده در این کتاب هستند.

واقعیت

در این کتاب هانس رزلینگ سعی دارد تا با توجه به اعداد و ارقام نشان دهد علی رغم تصور بسیاری از افراد، واقعیت جهان آنقدرها هم بد نیست و با در نظر گرفتن آمارهای جهانی، احتمالا اوضاع دنیا در حال بهبود است.

چرا ملت‌ها شکست می‌خورند

این کتاب ارزنده از رابینسون و عجم اغلو به علت عقب ماندگی برخی کشورها می پردازد. جواب این سوال که چرا ملت هایی با شرایط کاملا مشابه، از رفاه و امنیت متفاوتی بهره می برند، می تواند نگاه افراد را به مسائل اجتماعی روز حساس و دقیق نماید.

نامتقارنی های زندگی

اثری دیگر از نسیم نیکلاس طالب که پژوهشگر ریسک بوده و عمدتا به مسائل احتمالی و منطق برخورد با آن ها می پردازد. در این کتاب نیز موارد مختلفی مطرح می شود که عدم تقارن در اطلاعات منجر به افزایش ریسک تصمیمات می گردد.

نابخردی های پیش بینی پذیر

این اثر ارزشمند از دن آریلی در ژانر اقتصاد رفتاری و درباره فرایند تصمیمات و رفتار بی منطق هر روزه ی انسان ها بوده و به درک الگوهای تصمیم گیری در ناخودآگاه افراد بسیار کمک می کند. خواندن این کتاب هم مانند کتاب هنر شفاف اندیشیدن، احتمالا مانع از انجام اقدامات غیر منطقی در زندگی می شود.

قوی سیاه

قوی سیاه نماد تمام شرایطی است که افراد به هیچ عنوان پیش بینی نمی کنند و برای مواجهه با آن اتفاقات آمادگی لازم  را ندارند. با این توضیح مشخص می شود که این اثر نسیم نیکلاس طالب درباره ریسک و مدیریت آن است.

هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن، از رلف دوبلی، یکی از کاربردی ترین منابع جهت شناخت انحرافات ذهنی و خطاهای تصمیم گیری می پردازد و نود و نه مورد از رایج ترین آن ها را با ذکر مثال هایی ملموس معرفی می کند.

سرزمین موعود

همانطور که از طرح جلد مشخص است، این کتاب اثر باراک اوباما و درباره زندگی او قبل و حین ریاست جمهوری است. آنچه این اثر را جذاب می کند، آشنایی با جزئیات زندگی شخصی یکی از سیاستمداران معروف و همچنین درک مسائل کاخ سفید و قسمتی از تاریخ سیاسی ایالات متحده است.

انسان خردمند

واژه “انسان خردمند” به گونه ای از انواع انسان های نخستین اشاره دارد، که توانستند با شرایط تطبیق یافته و بر دیگر گونه ها مسلط شوند. از این توضیح پیداست که این اثر نوح هراری، درباره تاریخ گذشته بشریت می باشد.

باشگاه پنج صبحی ها

از عنوان پیداست که این اثر رابین شارما احتمالا درباره سحرخیزی و در نتیجه در ژانر موفقیت و توسعه فردی است. ارائه یک روتین مشخص شامل ورزش، مدیتیشن و یادگیری و همچنین پیشنهاداتی درباره توجه به سلامتی و روابط اجتماعی از محتوای این کتاب می باشند.

آئین زندگی

“آیین زندگی” اثری ارزشمند از دیل کارنگی درباره مدیریت استرس و کاهش نگرانی های روزمره، با رویکردی کاملا کاربردی و موثر است. قاطعیت در تصمیم گیری ها، تغییر نگرش به جهان، استراحت کافی، کاهش انتظارات و سناریو سازی از جمله این موارد هستند.

48 قانون قدرت

این اثر کاربردی از رابرت گرین به روش هایی جهت افزایش هوش سازمانی و مراحل کسب قدرت اجتماعی می پردازد. هر چند برخی از این نکات ممکن است در ظاهر با اصول اخلاقی پذیرفته شده در تعارض باشد، اما دانستن و به کار بردن به موقع و صحیح آن ها لازم و ضروری بوده و می تواند موفقیت اجتماعی افراد منجر شود.

فقر

کتاب فقر اثر شفیر به کمبود، و مزایا و معایبش می پردازد. و توضیح می دهد که افراد چگونه با عوارض کمبود مواجه شوند تا آسیب کمتری ببینند. همچنین راه هایی برای کاهش نتایج منفی کمبود معرفی می کند.

چگونه عاقل بمانیم

کتابی جالب درباره دو نیمکره مغز و رابطه بین آنها از “فیلیپا پری” است که در آن به مسائلی چون کنترل عواطف، مثبت اندیشی، خارج شدن از منطقه امن، بهبود روابط فردی و خودشناسی می پردازد.

کتاب های پیشنهاد شده توسط دیگران

پیشنهاد کتاب

معرفی آثار خواندنی، یکی از عادت های خوب افراد کتابخوان است. شما هم می توانید از طریق فرم روبرو کتاب های خوبی را که فکر میکنید خواندن آنها برای دیگران مفید است، معرفی کنید تا در این صفحه قرار بگیرند. با این کار علاوه بر کمک به غنای بیشتر این صفحه، به دیگران در زمینه شناخت و انتخاب کتاب های جالب و ارزشمند موجود کمک شایانی می کنید. پیشاپیش از حسن مشارکت شما سپاسگزارم.

Scroll to Top
اسکرول به بالا